Książka „Bankructwo małego Dżeka”, autorstwa Janusza Korczaka, której 100. rocznicę wydania obchodzimy w tym roku została wpisana na listę lektur szkolnych. Decyzja Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczy uczniów w klasach 4-8 szkół podstawowych. Jest to duży sukces m.in. działań realizowanych w ramach trwającego Roku Edukacji Ekonomicznej 2024, którego ustanowienie przez Senat RP, stanowi formę docenienia wysiłków tysięcy osób i instytucji zaangażowanych w popularyzowanie i przekazywanie wiedzy ekonomicznej.
Janusz Korczak, wybitny pisarz i pedagog, już w 1924 roku dostrzegł jak istotne jest nauczanie dzieci o wartości pieniędzy, a także o dobrych i złych stronach ich posiadania. Zainspirowany kontaktami z ówczesnym premierem Władysławem Grabskim oraz jego bratem – Stanisławem, który stał na czele resortu edukacji, Korczak napisał powieść „Bankructwo małego Dżeka”. Książka wydana po raz pierwszy 100 lat temu, stała się ulubioną lekturą wielu pokoleń, inspirując młodych czytelników do przedsiębiorczych działań. Wydana w ponad 800 tysiącach egzemplarzy, była i jest cennym narzędziem edukacyjnym.
– Ponadczasowa historia Dżeka spisana przez Janusza Korczaka stanowi idealny przykład tego, że o ekonomii i przedsiębiorczości można edukować w przystępny sposób. Korczak w powieściowej formie przybliża naukę o ekonomii i uczy, że przedsiębiorczość to nie tylko pomysły, ale umiejętność działania tak, aby spełniać swoje marzenia. Pomaga zrozumieć jak ważna jest ekonomia i uświadamia, że m.in. zarządzanie pieniędzmi i kreatywność, to umiejętności na całe życie – uważa Waldemar Zbytek, Prezes Fundacji Warszawski Instytut Bankowości i Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Roku Edukacji Ekonomicznej.